Lugna strövtåg

Lugna strövtåg

Särskild kurs
Start 27 augusti 2020

Ströva i gemenskap och stärk din hälsa! I kursen Vandra tillsammans – Lugna strövtåg ligger fokus på upplevelser i naturen, kulturhistoria, närvaro i våra sinnen och stillhet. Vi kommer under kursen att göra kulturhistoriska vandringar i Uppland och Sörmland. Vi besöker bland annat Ulvsunda slott, åker ut till en skärgårdsö, följer en naturstig vid Drottningholm samt vandrar på Järvafältet och Djurgården. Bitvis går vi under tystnad. Strövtågen görs i etapper under dagen och vår medhavda matsäck äter vi ofta ute. Under kursen stärker vi hälsan, får nya insikter och kunskaper samtidigt som vi upplever fantastiska miljöer.

TID OCH PLATS:

Höstterminen
Kursstart: 27 augusti 2020.
Kursslut: 10 december 2020.
Kurstid: 10.00-14.00, kursen går torsdagar samt några onsdagar.

Första tillfället den 27 augusti möts vi i ABFs lokaler på Kommunalvägen 26 i Huddinge.

KOSTNAD: Kostnad för studiebesök och litteratur 500kr/termin

ANMÄLAN OCH MER INFORMATION:

Sista anmälningsdag: 30 juni 2020.

Anmälan skall vara skriftlig. Du kan anmäla dig på vår hemsida: www.profolkhogskola.se eller kontakta skolan för blankett. Välkommen att kontakta oss på telefon: 0291-212 23, helgfri vardag 10.00-12.00, 13.00-15.00 eller skicka e-post till  kurser@pros.fhsk.se

För mer information om kursen, kontakta Irene Stegell:

E-post: llegets@hotmail.com;   Tel: 073-9975436

Vi följer Folkhälsomyndighetens och Folkbildningsrådets rekommendationer när det gäller Corona och Covid19. Kursens upplägg kan därmed komma att förändras.