Vandra tillsammans – Långsamt tempo

Vandra tillsammans – Långsamt tempo

Allmän kurs
Start 22 augusti 2019

Vandra i gemenskap och stärk samtidigt din hälsa! I kursen Vandra tillsammans – Långsamt tempo ligger vårt fokus på naturupplevelser där närvaro av våra sinnen och stillheten prioriteras. Vi kommer under kursen att gå vandring under tystnad och göra kulturhistoriska vandringar i Uppland och Sörmland. Vi besöker bland annat Ulvsunda slott, åker ut till en skärgårdsö, följer en naturstig vid Drottningholm samt gör vandringar på Järvafältet och Djurgården. Vandringarna görs i etapper under dagen och vår medhavda matsäck äter vi ofta ute. Under kursen stärker vi hälsan, får nya insikter och nya kunskaper samtidigt som vi upplever fantastiska miljöer. Kursen är två terminer.

TID OCH PLATS:

Höstterminen
Kursstart: 22 augusti 2019.
Kursslut: 21 november 2019.
Kursen går varje torsdag 10:00 – 14:00.
Första tillfället den 22 augusti möts vi i ABFs lokaler på Kommunalvägen 26 i Huddinge.

LÄRARE: Kursen leds av Irenée Stegell, lärare i friskvård, psykologi och filosofi. Irenée undervisar sedan flera år tillbaka på PRO Folkhögskolas kurser i Gysinge och Solna.

KOSTNAD: 50kr

 

ANMÄLAN OCH MER INFORMATION:

Sista anmälningsdag: 15 juni 2019.

För mer information kontakta oss på:
Telefon:
0291-212 23
E-post: kurser@pros.fhsk.se