Vandra tillsammans – Långsamt tempo

Vandra tillsammans – Långsamt tempo

Allmän kurs
Start 23 januari 2020

Vandra i gemenskap och stärk samtidigt din hälsa! I kursen Vandra tillsammans – Långsamt tempo ligger vårt fokus på naturupplevelser där närvaro av våra sinnen och stillheten prioriteras. Vi kommer under kursen att gå vandring under tystnad och göra kulturhistoriska vandringar i Uppland och Sörmland. Vandringarna görs i etapper under dagen och vår medhavda matsäck äter vi ofta ute. Under kursen stärker vi hälsan, får nya insikter och nya kunskaper samtidigt som vi upplever fantastiska miljöer.

TID OCH PLATS:

Vårterminen
Kursstart: 23 januari 2020.
Kursslut: 14 maj 2020.
Kursen går varje torsdag 10:00 – 14:00.

Lov vecka 9 och vecka 15
Första tillfället den 23 januari möts vi i ABFs lokaler på Kommunalvägen 26 i Huddinge.

LÄRARE: Kursen leds av Irenée Stegell, lärare i friskvård, psykologi och filosofi.

KOSTNAD: Kursen är gratis. Avgift för material och studiebesök: 500kr

 

ANMÄLAN OCH MER INFORMATION:

Sista anmälningsdag: 15 december 2019.

För mer information kontakta oss på:
Telefon:
0291-212 23
E-post: kurser@pros.fhsk.se