Skrivarkurs på distans

Skrivarkurs på distans

Start 22 augusti 2022

Skrivarkurs på distans

En kurs för dig som vill utveckla ditt skrivande. Kursen vänder sig till dig som vill skriva prosa eller lyrik. Kanske vill du skriva din livsberättelse eller samla ihop ett material. Kursen ger dig möjlighet att hitta former för ditt skrivande. Deltagarna får möjlighet till respons på sina texter.

Kursen innehåller olika skrivuppgifter, uppdelade veckovis. Vi studerar även litterära genrer och läser texter av olika författare.

Kursen sker digitalt hösten 2022.

Kursen ger dig möjlighet att hitta former och hantverksmässiga metoder för ditt skrivande. Deltagarna läser och ger respons på varandras texter.

Kursen är heldigital och du behöver därför ha tillgång till dator och internet. Möten sker digitalt på dagtid. Du får olika skrivuppgifter under veckorna. Kursen sker på heldistans med anvisningar och givna tider för inlämning av uppgifter. Vi läser och studerar även några skönlitterära texter av olika författare.

Kurslärare: Tommy Enström, utbildad skrivpedagog.

TID OCH PLATS:

Höstterminen
Kursstart: 22 augusti 2022.
Kursslut: 16 december 2022.
Kurstid: Höstterminen 2022.

Kursen är under 17 veckor på 25 %. Kursen är heldigital med möten via Zoom på dagtid.

KOSTNAD: Ingen kostnad

ANMÄLAN OCH MER INFORMATION:

Sista anmälningsdag: 1 maj 2022.

Anmälan skall vara skriftlig. Du kan anmäla dig på vår hemsida: www.profolkhogskola.se eller kontakta skolan för blankett. Välkommen att kontakta oss på telefon: 0291-212 23, helgfri vardag 10.00-12.00, 13.00-15.00 eller skicka e-post till  kurser@pros.fhsk.se