Seniorkollo – Sjung i en kör

Seniorkollo – Sjung tillsammans i en kör

12-16 juni

Körsång – sjung tillsammans i en kör

Under fem dagar sjunger vi kör tillsammans. Vi hittar vårt körsound, sjunger roliga, svängiga kanonsånger och flerstämmiga körlåtar i olika stilar med och utan instrument. Att kunna läsa noter är absolut inget krav då vi lär oss allt på gehör och att titta på noter.

Vi mjukstartar varje dag med kanonsånger ur häftet ”Gonatt, evigheten!” av Stefan Forssén, utgivet på Bo Ejeby Förlag. Vi sjunger även ur två häften med sånger arrangerade av Björn Skärfstad i urval av Kella Næslund: ”Sköna maj” och ”Music, music, music”.

Om du tidigare i livet har sjungit i kör behöver vår kursledare Kella Næslund veta vilken stämma du då sjungit; sopran, alt, tenor eller bas. Han behöver även veta om du var med på körkursen i Gysinge sommaren 2022. Dessa uppgifter kan du efter din anmälan maila till Kella Næslund på kella.naeslund@gmail.com

På denna kurs tillkommer en materialkostnad för sånghäften på 175 kronor.

Kursledare: Kella Naeslund

Kella Næslund, 66 år, han har varit körledare i 40 år och är nu nybliven pensionär. Kella arbetade senast som utvecklingsledare för Regional Kulturskola i Västmanland och projektledare för den nationella musik- och dansfestivalen MusikRUM. Han har tidigare varit körkonsulent, musikproducent och musiklärare.

Läs mer om Kella och vad han gjort i livet: https://kellanaeslund.wordpress.com/

Kontaktuppgifter till Kella Næslund

Om du har frågor om kursen kan du antingen mejla eller ringa:

kella.naeslund@gmail.com

073-70 70 106

Kursdatum: 12-16 juni

Kursstart: Måndag 12:00 med lunch
Kursslut: Fredag 12.00 med lunch

Plats: Sjöviks Folkhögskola

För frågor gällande mat, boende samt allmänt om Sjöviks Folkhögskola, hänvisas till Sara Abrahamsson: 0226-678 16  sara.abrahamsson@sjovik.eu

Kostnad: All vår undervisning är gratis, men på vissa kurser förekommer kostnad för material. På denna kurs tillkommer en materialkostnad för sånghäften på 175 kr

ANMÄLAN:

Anmälan skall vara skriftlig. Du kan anmäla dig via formuläret nedan eller kontakta skolan för blankett.

Välkommen att kontakta oss på telefon: 0291-212 23, helgfri vardag 10.00-12.00, 13.00-15.00
Eller skicka e-post till kurser@pros.fhsk.se