Silversmide, nybörjare – Nr 30 INSTÄLLD PGA CORONAPANDEMI
Konst & kultur | Kursnr: 30

Kursdatum
26-30 april
Tid
Kursstart måndag 12:00 med lunch
Kursavslut fredag 14:00
Plats
Gysinge
PRO Folkhögskola
Bruksgatan 5
811 97 Gysinge
Kostnad
All vår undervisning är gratis, men på vissa kurser förekommer kostnad för material.
När du går en kurs hos oss i Gysinge betalar du för mat och logi om du väljer att bo hos Gysinge Herrgård AB, och för mat om du väljer att pendla.
Materialkostnad tillkommer för kursen Silversmide.
Om kursen
Här är kursen för dig som vill lära dig att skapa smycken i ett spännande material.
Kursen är en introduktion till silversmide samt tillverkning av smycken, och till att lära sig att använda verktyg och maskiner. Kursen förbereder kursdeltagaren för fortsatta uppgifter och olika tekniker och metoder inom silversmide. Varje deltagare kommer att ha minst ett smycke av egen design färdig vid kursens slut.
Målet med kursen är att ge kursdeltagarna förtroende att använda metaller, relaterade verktyg och maskiner för tillverkning av enklare smycken i silver eller andra metaller.
Kostnad för silver tillkommer, och är beroende på hur mycket kursdeltagaren använder, samt aktuellt silverpris.
Antal kursplatser: Begränsat antal platser
Lärare
Malin Ågren
Vill du veta mer?
Välkommen att kontakta PRO Folkhögskola, tel. 0291-212 23 helgfri vardag 10:00 - 12:00 13:00-15:00 eller e-post kurser@pros.fhsk.se