Kurs i vegetarisk matlagning, 15 veckor – digital

Vegetarisk matlagning, 15 veckor – digital

Start v 2 2024

Hjärtligt välkommen till ett 15-veckors vegetariskt äventyr!

Vi träffas 15 tisdags-kvällar med start 9 januari, några få veckor hoppar vi över, men i princip ses vi varje vecka. Kursen sker hemma i ditt (och mitt) kök via mediet zoom, där vi kan se och höra varandra.

Jag tycker det känns otroligt trevligt och spännande att tillsammans kunna göra en resa i vegetarisk matlagning över tid. Kunde ta oss an rätter mm som behöver tid, men även det att varje vecka kommer ha ett visst tema, jag tillrättalägger de första 4 träffarna och du får inköpslista för de före kurs-start, sen pratar vi ihop oss om era önskemål, innan jag planerar fortsatta tillfällen. För deltagande i kursen behövs inga förkunskaper, bara nyfikenhet och lust att lära nytt.

När det kommer till mat är det viktigt med glädje och en lättsam inställning; det hittar vi tillsammans!

Tiden blir alltså tisdagar kl 17-21. Vi kommer använda tiden båda för att prata teori och tillaga måltider.

Hoppas vi ses!  Du kommer inte att ångra dig!

Hör av dig om du undrar något.

Aiva Susanne Keldsen

aivasusanne@hotmail.com / 0737 82 37 25

Arbetssätt:
Kursen är heldigital och du behöver därför ha tillgång till dator och internet. Möten sker digitalt på kvällstid.

Studiematerial/arbetsmaterial

Dator med verktyget Zoom installerad. Bra internetuppkoppling.

TID OCH PLATS:

Vårterminen med början vecka 2
Kurstid: Tisdagar 17.00-21.00 via Zoom under en termin. Kursen har en omfattning på 25%

Kostnad: All undervisning på folkhögskolan är avgiftsfri. Materialkostnad (råvaror till matlagning) tillkommer.

 

ANSÖKAN OCH MER INFORMATION:

Ansökan skall vara skriftlig. Du kan ansöka via formuläret nedan, eller kontakta skolan för blankett. Välkommen att kontakta oss på telefon: 0291-212 23, helgfri vardag 10.00-12.00, 13.00-15.00, eller skicka e-post till kurser@pros.fhsk.se

Studieplats: Heldigital kurs, egen dator med internetuppkoppling

Lärare och kursansvarig:
Aiva Susanne Keldsen har jobbat som vegetarisk kock under mer än tio år och bland annat gjort vegetariska julbord under 8 års tid.

aivasusanne@hotmail.com / 0737 82 37 25