Kurs i friluftsliv och skapande i Gysinge

Kurs i friluftsliv och skapande i Gysinge

Det här är kursen för dig som är intresserad av att lära dig mer om hur naturen kan främja din hälsa.

Möt Gysinge i varma höstfärger!

 

Kom på kurs 8-12 november!

 

Vi kommer att tillbringa mycket tid utomhus i de vackra omgivningarna. Enklare vandring varvas med skapande aktiviteter med inspiration av naturens material. Under veckan kommer det också att finnas möjlighet att besöka bland annat Naturum och Gysinge Centrum för byggnadsvård.

Kursledare är Maria Lindgren, kulturvetare med inriktning på grön hälsa, örtpedagog och utbildad på SLU – Sveriges Lantbruksuniversitet i Alnarp inom trädgårdsterapi och hälsoträdgårdar. Maria är också utbildad inom friluftsliv på Malungs Folkhögskola.

Mer info och anmälan:  klicka här!