Kulturkvällar på Café Udden

Kulturkvällar på Café Udden

Tisdagar 19.00-20.00 på Café Udden i Gysinge

Varje tisdag bjuder vi in till Kulturkvällar på Café Udden. Kulturkvällarna är öppna för både kursdeltagare och allmänheten, och det är alltid fri entré. Kaffet är varmt och servering finns att tillgå. Välkommen!

Kulturkvällar i november och december

27 november

Gysinge 350 år – Per Arne Karlsson, FD historia, docent i ämnesdidaktik med inriktning historia, Stockholms universitet besöker oss och kommer att prata om mötet mellan 1600-talets “medeltida, feodala samhälle” och de nya sociala och ideologiska relationer som bröt fram i Dannemora bergslag och Sverige under 1700-talet. Det hände mycket i mötet mellan bruksägare, smeder, kolarbönder, kronans bergsadministration och även i bergskollegiet och i riksdagen i Stockholm….

4 december

Nora Kyrkokör, Tärnsjö – sjunger sånger med anknytning till julen – blandad adventsmusik.

11 december

Valdemar Andersson på saxofon och Klas-Ove Pettersson vid flygeln bjuder på ”Musik i juletid”.