Konst: Prova på

Konst: Prova på

Kursstart 21 augusti 2019

Onsdagar kl.10 – 15 samt 8 tisdagar fördelade under terminen

 

En kurs för dig som vill teckna och måla, men saknat mod eller möjlighet. Vi utforskar material och tekniker och möts i samtal kring konst. Ingen förkunskap krävs, gärna nyfikenhet och lust, liksom respekt för olika uttryck. Åtta tisdagar slås gruppen ihop med kursen Konst-fortsättning för att läsa konsthistoria och gå på konstvisningar, eget arbete hemma ingår som förberedelse inför dessa träffar. Onsdagar arbetar kursdeltagarna med eget skapande.

Datum
Kursstart 21 augusti. Kursen ges två dagar/vecka under 18 veckor. Tisdagsträffarnas datum meddelas vid kursstart.
Lov vecka 44.

Plats
PRO:s lokaler på Oslogatan 16 i Husby.
Folkets Husby (tisdagar).

Lärare
Kajsa Svensson, Litens Anna Christofferson

Kostnad
Kursen är gratis. Avgift för material och studiebesök: 700 kr.

 

ANMÄLAN OCH MER INFORMATION:

Sista anmälningsdag: 15 juni 2019.

För mer information kontakta oss på:
Telefon:
0291-212 23 eller 070-251 38 99
E-post: kurser@pros.fhsk.se