Konst: Prova på

Konst: Prova på

Kursstart 22 januari 2020

Onsdagar kl.10 – 15 samt 8 tisdagar fördelade under terminen

 

En kurs för dig som vill teckna och måla, men saknat mod eller möjlighet. Vi utforskar material och tekniker och möts i samtal kring konst. Ingen förkunskap krävs, gärna nyfikenhet och lust, liksom respekt för olika uttryck. Åtta tisdagar slås gruppen ihop med kursen Konst-fortsättning för att läsa konsthistoria och gå på konstvisningar, eget arbete hemma ingår som förberedelse inför dessa träffar. Onsdagar arbetar kursdeltagarna med eget skapande.

Datum
Kursstart 22 januari. Kursen ges två dagar/vecka under 15 veckor. Tisdagsträffarnas datum meddelas vid kursstart.
Lov vecka 9 och vecka 15.

Plats
PRO:s lokaler på Oslogatan 16 i Husby.
Tisdagar – Tellus, Rosenlundsgatan 44

Lärare
Kajsa Svensson, Litens Anna Christofferson

Kostnad
För studiematerial och studiebesök 800 kr.

 

ANMÄLAN OCH MER INFORMATION:

Sista anmälningsdag: 15 januari 2020.

För mer information kontakta oss på:
Telefon:
0291-212 23
E-post: kurser@pros.fhsk.se