”Kliv in digitalt”- ledarskapsutbildning inom PRO
Start 23 augusti 2021
PRO Folkhögskolas mål är att genom folkbildningspedagogiken aktivt bidra till att det digitala utanförskapet bland äldre minskar. I samverkan med PRO:s riksorganisation ska vi öka kompetensen och stärka den lokala PRO organisationen i syfte att nå äldre personer som hamnat, eller riskerar att hamna i, ett digitalt utanförskap. Vår uppgift är att utbilda utbildare i PRO organisationen som i sin tur genomför uppsökande verksamhet och anordnar lokala aktiviteter t.ex. genom studiecirklar.
Att inkludera fler i det digitala samhället är ett av PRO Folkhögskolas prioriterade områden vilket innebär att skolan ska bygga upp kompetens och rekrytera pedagoger inom området.
PRO Folkhögskola ska vara en del i PRO:s projekt DigiSen.
PRO Folkhögskola ska också söka samverkan med andra aktörer som kan bidra till att vi når våra mål på området.
Målgrupp
PRO organisationen på alla nivåer.
Innehåll
- Vad är digitalt utanförskap och vilka konsekvenser får det
- Vilka vill vi når och hur?
- Hur motiverar vi att investera i utrustning och digitala tjänster
- Hur bygger vi upp en verksamhet i den lokala PRO föreningen
- Samhällsservice på nätet
- Digitala betalningar och tjänster
- Kommunikation via nätet – att umgås
- Säkerhet på nätet – att känna sig trygg
- Hur anpassas tekniken till användarna
- Opinionsbildning för allas delaktighet
- Att leda och styra en verksamhet/projekt
Omfattning
Kursen motsvarar studier på halvfart med en kombination av fysiska träffar och distansstudier under 15 veckor och förläggs parallellt med kursen “PRO Ledaren”. Kursstart den 23 augusti , avslutning den 3 december 2021.
Två fysiska träffar v. 34 och 45 i Gysinge.
Upplägg
Kursen är dialogbaserad med hög grad av deltagarinflytande. Utifrån deltagarnas egna erfarenheter bidrar med våra erfarenheter och kunskaper. Vi varvar lektioner, föreläsningar och arbete i grupp.
Gemensamma pass och utbyte med ledarskapskursen. Mellan de fysiska träffarna kommer det att ges hemuppgifter som deltagarna arbetar med enskilt eller i grupp. Digitala lektioner och handledning kommer att ges mellan träffarna. Gemensamma pass kommer att genomföras tillsammans med Ledarskapskursen.